ÇAMDER BİTKİSEL TIRNAK MANTARI TEDAVİSİ

Tırnak Bakımı ve Tırnak için Faydalı Besinler

Tırnaklarımız vücudumuz için ayna görevi görmektedir. Vücudumuzda bulunan fonksiyonel bir eksiklik ilk olarak tırnaklarımıza yansımaktadır. Tırnaklarımızda görülen değişikliklerin büyük kısmı vücut fonksiyonlarında bulunan bir eksiklikten dolayı olmaktadır. Diğerleri ise dış etmenlerden kaynaklanmaktadır.

Tırnaklarımızda olan değişikliklerin her biri vücudumuzda farklı bir eksikliği ifade eder. Tırnakta olan değişikliklerin görünüşüne göre vücudumuzdaki eksiklikler belirlenebilir. 


Tırnakların şekli hangi hastalıkların habercisi?
Tırnak kırılmaları
tırnak kırılmalarının en büyük nedenleri, dolaşım bozukluğu ve demir eksikliği anemisidir.  Bunların dışında tırnakların sürekli uzun süre suda kalıp, deterjan vb. kimyasallar ile etkileşiminden kaynaklanmaktadır.

Tırnaklarda tabakalanma (onikoşizi)
Tırnakların tabakalanması, tırnakların milföy hamurun pişmesi sonucu tabaka tabaka olmasına benzer.  Oje, aseton, aşırı manikür ve tırnakların uzun süre suda kalması sebep olabilir. Kan  ve pankreas hastalıklarının bazılarının ve AİDS hastalığının belirtilerindendir.

Kaşık tırnak (koiloniki)
Tırnak kaşığın içi gibi çukurlaşır. Demir eksikliği , polisitemi, koroner hastalıklar, hormon hastalıkları (guatr, diabet), mantar hastalıkları, beslenme bozukluğu, bağ dokusu hastalıkları , kimyasal maddelerle temas, sürekli klavye kullanımı ve sedef gibi cilt hastalıklarının belirtisi olarak tırnaklarda baş gösterebilir. Demir eksikliğinde uzunlamasına kabarık çizgilenme, düzleşme, çukurlaşma da görülür. Normal çocukların ayak tırnaklarında da olabilmekte ve bunlar kendiliğinden düzelmektedir.

Tırnakta boşalma (Onikolizis)

Tırnağın altındaki dokudan ayrılarak, tırnakla doku arasında boşluk oluşmasıdır. Sedef hastalığı, tırnak mantarı, parmak uçlarındaki ekzema, bazı ilaçlar, dolaşım bozukluklukları, doğumsal deri bozuklukları, tiroid hastalıkları, aşırı terlemelerde görülen bu bozukluğu, takma tırnaklar, fazla güneşte kalmak da başlatabilir veya şiddetlendirebilir.

    Tırnakta beyaz lekeler (Lökoniki)
    Kısmen veya tüm tırnakta, nokta veya çizgi şeklinde olabilir. Tüberküloz, nefrit, lenfoma, donuk yaralanması, kanser metastazları, tifo, siroz, cüzzam, ülseratif kolit, tırnak yeme, kanser ilacı kullanımı, sert manikür nedeniyle görülebilir.

     Enine çukur çizgiler (Beau çizgileri)
Bu çukurlaşmalar birkaç tırnakta ise tırnağı geriye itmek, aşırı manikür veya ortopedik sorun gibi nedenlerden oluşur.
Tüm tırnaklarda varsa tırnağın uzamasının geçici aralıklar ile durmasından, kızıl, kızamık, kabakulak, zatürre, grip, tifüs, yılancık, sarılık gibi enfeksiyonlarda sıklıkla görülür. 
Bunun dışında beslenme eksikliğinden kaynaklanan vitamin mineral eksikliğinde tırnak çevresi hastalıkları, hormonal hastalıklar, dolaşım bozuklukları,  dapson, retinoid gibi ilaçların kullanımı, arsenik, talyum, flor zehirlenmelirinin sonucu olarak tırnaklarımızda baş göstermektedir.

Tırnaklarda küçük kanama çizgileri (Splinter hemoraji)
Tırnak altındaki dokuda bölgesel bazen kılcal küçük kanama çizgileri görülür. Kalp zarının enfeksiyonu, yüksek irtifada yaşamak, bağ dokusu hastalığı, siroz, barsak solucanları(trişin), ülser, hipertansiyon veya sedef gibi deri hastalıkları ve diyaliz hastalarının belirtisi olarak görülür.
     
      Soluk renkli tırnak
Eğer tırnaklarınız çok soluk ya da beyaz tırnaklar ise, çoğu zaman yaşlılıktan ötürü meydana gelen zararsız bir durumdur fakat anemi, kalp yetmezliği ve karaciğer hastalığı gibi önemli hastalıklarında belirtisi olabilir

Tamamen beyaz tırnak
Tırnak yüzeyi tamamen beyazsa Karaciğerle ilgili bir ciddi bir sorun mesela Hepatit olabilir. Parmaklar da sararmış ise bu da yine karaciğerde bir sorun olduğunun başka bir işaretidir.
Sararmış tırnak
Sararmış tırnak çoğu zaman mantar hastalığının habercisidir. Tırnak kalınlaşmış ve tırnaklar ufalanmış gibi bir görüntüsü vardır. Sararmış tırnak, nadiren diyabette, sedef hastalığında, tiroid sorununda veya akciğerle ilgili bir problem de görülebilir.

      Çatlak ve ikiye ayrılmış tırnak
Tırnaklar çatlamış ikiye ayrılmış ise bu troid bezi hastalığının habercisidir. Eğer tırnak altı dokusu ve tırnak sarı renkte ise bu tırnak mantarı hastalığı olduğunu gösterir ki bu tarz rahatsızlıklar ileride kendiliğinden tırnak mantarına dönüşebilir.

Koyu renkli çizgiler belirmiş tırnak
Tırnak yüzeyinde koyu renk çizgiler, gölgeler oluşmuşsa bu en tehlikeli cilt kanserlerinden Melanom'un belirtisi olabilir. Derhal doktora başvurulmalıdır.

Mavimsi tırnak
Akciğer hastalıklarından özelikle zatürre habercisi olabilir. Vücuttaki oksijen eksikliğinin belirtisidir. Hafif mavileşmiş tırnak diyabet belirtisi de olabilir.

Pürüzlü, dalgalı tırnak
Eğer tırnak yüzeyi pürüzlü, çukurlu ve eğri büğrü olmuşsa, tırnak altında kırmızı-kahverengi lekeler belirmiş ve bu üç belirti birlikte varsa bu sedef hastalığı veya eklem iltihabının belirtisi olabilir.
     Etrafı şişmiş tırnak
Eğer tırnak çevresi bombelenmiş ve kızarmış ise tırnak yatağının iltihaplanmış olduğunu gösterir.

Tırnak Batması:
En çok dar ayakkabı giyilmesine bağlı olarak ayak başparmağında görülür. Tırnak yan kısımları terlemeyle yumuşayan ve zedelenen dokuya ayakkabının baskısıyla gömülür ve iltihabî olaylara yol açar. İltihabın alevli dönemi antibiyotik, lokal antiseptikpansuman ve istirahatla yatıştırılır. Bilâhare cerrahî işlemlere başvurulur. Öncelikle batan kısımlar kesilip çıkarılabileceği gibi, devamlı nükseden vak’alarda lokal anestezi altında tırnağın sökülmesi de gerekebilir. Bu durumda bölgeye antibiyotikli pomatlar sürülür. Buna rağmen nüks oluyorsa tırnak tekrar çekilip yatağı derince kazınarak matriks harap edilir ve bir daha tırnak çıkması önlenir. Sâdece ince koruyucu bir tabaka gelişir.
Tırnak mantarı: Mantarlar tırnağa yerleştiğinde tırnak, mat, kirli, sarı-kahverengi, yumuşak, gevrek çabuk kırılan bir hâl alır. Oldukça çirkin bir manzara arz eder. Tedâvisinde tırnak tekrar normal gelinceye kadar (bâzan 6 ay) ağızdan hergün 500 mg (Griseofulvin) tablet kullanılması kâfi olmaktadır.


       Kanca tırnak
Tırnak şeklinin uca doğru kıvrılması ile gelişir. Zamanla tırnağın uç kısmı tam kapanıncaya kadar kıvrılabilir. Tırnak kesmek zorlaşır. Kemiğe baskı yaptığı için ağrıya neden olur, yürümeyi zorlaştırır. Tırnak yatağının düzetilme operasyonu ile düzelme sağlanır. 

Dolama: Tırnak çevresinin iltihabıdır. Had şekillerine sebep olanlar ekseri stafilokok, streptokok ve psödomonas türü bakterilerdir. Sıklıkla eli çok suda kalan çamaşırcılarda, manikür yaptıranlarda, tırnak yeme alışkanlığı olanlarda ve şeker hastalarında görülür. Tedâvide öncelikle bu hazırlayıcı faktörler varsa ortadan kaldırılmalıdır. Apseleşme mevcutsa apse boşaltılır. Bilâhare etken olan mikroorganizma tam tespit edilirse hassas olan antibiyotikle, tam tespit edilemezse geniş etkili antibiyotiklerle tedâvi edilir.

Tırnağı hastalandıran en önemli nedenlerin başında mantarlar gelmektedir. Tırnak hastalıklarının yüzde 60’ı mantarlardır. Tırnağın serbest kenarından girer. Islaklık, nemlilik, karanlık, kapalılık, dar ayakkabı, travma ya da sıkışmayla, başkasının ayakkabısını giymekle, ve manikür- pedikürde vücuda girmektedir. Şayet kişinin vücut direnci düşükse, şeker hastasıysa, uzun süre antibiyotik kullandıysa ya da kortizon kullanmışsa bu mikropların vücuda girmesine ortam hazırlar.

Yukarıdaki birçok tırnak rahatsızlığı sonucunda, tırnak rahatsızlığı ile birlikte veya bu tırnak hastalıklarının sebebi olan hastalıkların bağışıklık sistemimizi yorması nedeni ile tırnaklarımızda mantar baş göstermektedir.


Tırnak mantarı tedavisinde birçok tedavi yöntemi mevcuttur fakat bu tedavi yöntemleri sonuç odaklı çalışan ve direk mantara etki edebilen bir tırnak mantarı tedavi yöntemi değildir. 


Tırnak mantarını çözmek ancak tırnağın altındaki dokuya ulaşmakla mümkündür. Buda tırnaktaki mantarlı bölge olan sararmış, kararmış, kalınlaşmış tırnağın alttaki dokuya kadar pedikür yapılması ile mümkündür. Daha sonrasında tırnak üzerine uygulanacak antibakteriyel mantar öldürücü yağlar ile mantar öldürülür. Tırnağın altındaki doku normal derimizden daha hassas ve emici olduğu için piyasada bulunan krem ve ilaçların içinde bulunan kimyasalların emilim ile vücuda nüks etmesi söz konusu olabilir. Burada dah çok bitkisel tedavi yöntemleri bu sorunu ortadan kaldırmaktadır.


nak mantarı tedavisi

Facebook Yorumları

Dijigen - Mersin web tasarım - Mersin seo