ÇAMDER BİTKİSEL TIRNAK MANTARI TEDAVİSİ

Mantar (Fungal) Enfeksiyonları nedir ?

Mantar (Fungal) Enfeksiyonları nedir ? 

tirnak-mantari-tedavisi-ilaclari


         Mantarlar mildiyu, küf, ve maya dahil parazit bitkisi türleri olarak bilinir. Derideki fungal enfeksiyonlar çoğunlukla ringworm veya tinea olarak isimlendirilir. Mikroskobik dermatofitler denilen mantarlar çoğunlukla sadece saç, cildin en dış katmanı ya da tırnaklar gibi ölü vücut dokularında yaşar.

        Yüzeysel mantar enfeksiyonları arasında boyun ve kafa derisi enfeksiyonu olan tinea capitis; temriye diye anılan ve yetişkin erkeklerin sakallarında görülen tinea barba; kollar, omuz ya da yüz gibi vücut bölgelerinde olan tinea corporis; kasık bölgesini etkileyen tinea cruris ya da koşucu kaşıntısı, tinea pedis ya da atlet (sporcu) ayağı, tinea versicolor ve tinea unguium ya da tırnak enfeksiyonları mevcuttur.

        Mantar tahriş olmuş, bozulmuş, sürekli nemli olan, cilt üzerindeki havalandırmanın iyi olmadığı nemli, rutubetli ve karanlık bölgelerde daha hızlı gelişim gösterir.

        Tinea gladiatorum terimi bazen sporculardaki ringworm enfeksiyonları tanımlama için için kullanılır. Tinea gladiatorum çokca yüzücülerde, güreşçilerde ve diğer temas sporlarını yapan sporcularda gözlemlenir. Deri ve tırnaktaki mantar enfeksiyonları çocuklarda çok yaygın ancak yine de her yaştan insanı etkilemektedir.

       Sistemik fungal enfeksiyonları sporlara temas edildiğinde ya da bunlar solunduğunda veya vücutta bakteriler aşırı çoğaldığında oluşur. Bu şekilde enfeksiyonlar bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde genellikle ciddi bir problemdir. Kandidiyazis oldukça yaygın bir mantar enfeksiyonudur. Ağız içinde olduğunda buna pamukçuk denir. Daha az sıklıkla sindirim sisteminin diğer kısımlarındaki müköz zarda ya da vajina, kalp kapakçığı, idrar yolu ya da kanda oluşur.

       Diğer sistemik fungal enfeksiyonları arasında, çoğunlukla akciğerleri, beyin ile böbrekleri etkileyen asperjiloz; kan dolaşımı ile yayılabilecek bir akciğer enfeksiyonu olan blastomikoz; çöl humması da diye anılan koksidioidomikoz; çok ciddi ve hayati tehtid eden bir enfeksiyona dönüşebilecek olan mukormikoz ve histoplazmoz yer alır.

tirnak-mantari-sürecleri
         Mantar enfeksiyonu ayak parmak arasında yer tutup, acil bir şekilde tedavisi uygulanmaz ise kısa bir sürede ayak baş parmağı yada küçük parmaktaki muhtemel bir batık yada tırnak kesimi esnasındaki bir açık yaradan içeri girerek tırnak altında yer tutar. İlk etapta tespit edilmesi ve tırnak mantarı tedavisi çok daha kola iken, mantar zamanla kök atıp spor uzantıları ile tırnağı sarmaya başladığında hiçbir tıbbi tırnak mantarı ilaçları bu tırnak mantarı problemini çözemez hale gelir.

     
           Mantar enfeksiyonu el tırnaklarında daha sinsi bir yol izler.El yüzeyinde mantar çok kolay yer tutamaz. Ama el tırnakları çok fazla kimyasallara maruz kalır ise deri yüzeyi ve tırnak mukozası kendini koruyamaz hale gelir. Bu nedenle el tırnak mantarı olması yönünden çok daha zor olmasına rağmen olduğu zaman el tırnak mantarı tedavisi çok daha zor bir durum içerir. El tırnak mantarı tedavisi ilaçları bu konuda çok yeterli olamaz. Çünkü el sürekli suya teması tedaviyi zora sokar.

tirnak-mantari-ilaclari
Facebook Yorumları

Dijigen - Mersin web tasarım - Mersin seo