ÇAMDER BİTKİSEL TIRNAK MANTARI TEDAVİSİ

Tırnak mantarı hastalığının Türkiye’deki durumu?


                Türkiye'de 4 milyonu aşkın tırnak mantarı hastası vardır. Batılı toplumlarda görülme sıklığı % 2-13 arasında bulunan tırnak mantarı, Ülkemizde sağlık ve temizlik şartlarının az olması nedeniyle çok fazla görülmektedir.

Erişkinlerde çocuklardan üç kat daha fazla görülen tırnak mantarı, tırnakta renk değişimi, kalınlaşma, kırılma-kopma ve şekil bozukluğuna yol açıyor. Yetişkinlerin yüzde 15 - 20’sinde görülen tırnak mantarına, 60 yaş üzerindeki her üç kişiden birinde rastlanıyor. Yaş arttıkça kişilerde tırnak mantarı oluşma riski de artıyor. Bunun sebebi yaşla birlikte bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Ayrıca diyabet de tırnak mantarı için önemli bir risk faktörü oluşturmaktadır. En fazla ayak tırnağı mantarı tedavisi ne ihtiyaç duyulmakta sonrasında el tırnağı mantarı tedavisi ne ihtiyaç duyulmakta.Tırnak mantarı hastalığı Türkiye’de ve Dünyada tıbben kolay ve kısa süreli bir tedavi şekli mevcut değildir. Tedavinin uzun süreli ve yorucu olmasından dolayı sonuç alınması pek mümkün olmamaktadır. Ağızdan alınan ilaçlar karaciğer enzimlerini bozduğundan kullanılması riskli bulunur. Sürekli doktor kontrolünde ve test sonuçlarına göre kullanılması gereklidir. Bu sebeple pek tercih edilmez.


Diğer yöntemler arasında tırnak cilaları, kalemleri ve spreyleri mevcuttur. Bu ürünlerde kısa sürede pek fayda sağlamaz. Ürün uzun süre kullanılması ile tırnak da iyileşme gözlemlenebilir. Fakat bu süreç fazla uzun sürmez, tırnak mantarı 1-2 ay içinde tekrar tırnağa yayılır.

Tırnak mantarı tedavisi yöntemleri arasına giren son yöntemde, lazer tedavisidir. Lazer tedavisi 5-10 seans sürmekte ve maliyet olarak 2.000 TL’den fazla olmasına karşı sonuç garantisi verememektedir.

Tedavi yöntemi olarak kabul edilmese de ayak bakım merkezlerinde yapılan uygulamalarda bu hastalığın çaresi pek olamamaktadır.


Tırnak mantarı en az 3 ay en fazla 6 ay’lık tedavi yöntemleri ile yıpratıcı ve hijyen şartlarına dayalı tedavi yöntemlerine dayalı tedavi şekillerine istinaden “çamder” bu hastalığı en fazla 13 kürde çözüme ulaştırabilmektedir. Süreç olarak da minimum 8 gün maxsimum 13 gün sürmektedir.


Facebook Yorumları

Dijigen - Mersin web tasarım - Mersin seo