ÇAMDER BİTKİSEL TIRNAK MANTARI TEDAVİSİ

Tırnak Mantarı Tedavi Yöntemleri


Bu internet sitesinin amacı tırnağın mantar enfeksiyonları hakkında bilinmesi gerekenleri, hastalığın sebeplerini, tedavi seçeneklerini ve hastalık hakkında nasıl bilgi edinebileceğinizi anlamaya yardımcı olmaktır.


ayak-tirnak-mantari-tedavisi


Tırnak Mantarı Tedavi Yöntemleri;

 1-    Cerrahi uygulamalar

2-    Lazer tedavisi

3-    Deriye yapılan yöntemler

4-    Ağız yolu ile alınan ilaçlar

5-    Bitkisel yöntemler

Tırnak Çekilmesi yöntemi:

   Yüzeysel olan mantar probleminde tırnak çekilmesi, mantar tek tırnakta olduğu zaman yapılması çok kolay olan bir uygulamadır. Fakat mantar diğer tırnaklara da bulaştıysa tedavi acılı olur.

Ağız Yolu İle İlaç Tedavisi;

           Tanıyı doğrulamak için mutlaka “direkt mantar muayenesi”(=nativ preparat) veya “tırnak kültürü” yapılmalıdır. Bunun yapılması için en az bir aylık süre içinde mantar tedavisi uygulanmamış olmamalıdır. Tedaviye dirençli olgularda ve diğer hastalıklarla ayrıcı tanının tam olarak yapılamadığı durumlarda tanıyı doğrulamadan tedavi uygulanmamalıdır.

       Tırnak mantarının ağızdan alınmakta olan ilaçlar ile uygulanan tedavide yüksek oranda başarı sağlanabilir fakat bu tedavi yolu uzun süreli ve düzenli olarak ilaç kullanılması gerekir.

     Ayak tırnak mantarında tedavi yaklaşık 3 ay sürer. 3 ay da koruması için sürer.

         El tırnak mantarında tedavi yaklaşık 2 ay sürer.

            Tırnak mantarının tedavisi derinin mantarına göre daha zordur. Hem tırnaktaki mantar tedaviye dirençli olabilir, hem de düzenli ve sürekli uygulanmadığında hastalık sürekli hale gelebilir. Bu nedenle kesintisiz 6-8 aylık tedaviyi düzenli uygulamak gerekir. Tedavi sırasında herhangi bir nedenle ara vermeler söz konusu olmuşsa kesintisiz dönemin altı aya tamamlanması gerekir.

            Tırnak mantarı tedavi edildikten sonra eğer etkenle yeniden karşılaşılırsa yeni bir hastalık tablosu başlayabilir. Yani bu da “bağışıklık” oluşturmaz.

            Yerel tedavi uygulanan durumlarda, tedaviye başlanıldığı sırada fark edilmeyen başka tırnaklardaki belirtisiz tırnak mantarları bu süre içinde belirgin hale gelebilir.

           O koşulda bu tırnaklara da tanı doğrulandıktan sonra tedavi başlanmalı ve yine 6-8 ay tedavi sürdürülmelidir.

 

            Karaciğer yetmezliği ve hepatit gibi sorunlar olan insanlar ile gebelerde ilaç kullanımının karaciğere olumsuz etkisi görülebilir. Bu yüzden tedavi esnasında düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmeli ve kan testi yaptırılmalıdır. İlaç tedavisi uygulanamaz durumdaysanız bitkisel yöntemleri denemeniz daha faydalı olur.

Terbinafin ve Itrakonazol: Tırnağın mantar enfeksiyonlarında etkili ilaçlardır. El tırnakları için % 80–90, ayak tırnakları için % 70–80 tedavi başarıları vardır. El tırnakları için 6 hafta boyunca, ayak tırnakları için 12 hafta boyunca günde bir tane tok karnına alınır.
         Itrakonazol genellikle her ay bir hafta olacak şekilde kürler halinde verilir. El tırnakları için 2 kere, ayak tırnakları için ise 3 kere 7 gün ilaçlı 21 gün ilaçsız dönem şeklindeki tedavi genellikle yeterli olmaktadır. Ancak yeni çıkan normal tırnak oldukça yavaş bir şekilde uzadığı için tedavi tamamlandıktan sonra tırnakların tekrar normal görünümüne kavuşması 6 ayı bulabilir.


Lazer Tedavisi:

 Tırnak mantarı lazer tedavisinde, ağız yolu ile alınan ilaçlarla düzelmeyen ya da sistemik tedaviye cevap vermeyen insanlarda yapılır. Lazer işleminde mantarın durumuna göre yapılan seanslar sonucunda enfeksiyon düzeltilir ve mantar tamamen yok edilebilir. Fakat bu yöntemde en az 4- 5 seans süreceğinden yaklaşık 400-500 TL civarında bir ücret gerektirmektedir. Sonrasında mantarın nüksetmemesi için en az 6 ay ekstra krem ve ilaçlar kullanılması gerekmektedir.

Bitkisel yöntemler:

                 Piyasa da çok çeşitli bitkisel yöntemler mevcuttur. Bunların içinde en kolay ve en kısa zaman da, kesin sonuç alınabilecek yöntem sitemizde anlatılmaktadır. Yaklaşık 5 ya da 8 gün uygulanan ve sadece akşamları 1 saat kadar ayağınızı bitkisel karışımla kaynatılmış su da tutulmasıyla sonuç veren bir yöntemdir. Çok kısa bir sürede kesin bir çözüm getiren bu bitkisel tedavinin Sonuçlarını 45. günden sonra görmeye başlayabilirsiniz.


Sizin tırnak mantarınız hangisi TIKLAYIN ÖĞRENİN....Facebook Yorumları

Dijigen - Mersin web tasarım - Mersin seo